HONAZ'IN TARİHİ
 
        HONAZ’ın kimler tarafından ve hangi dönemlerde kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak Helenler tarafından kurulduğu kabul edilmektedir.   
        M.Ö. XXI. ve XIX. yy. arasında Balkanlardan gelen akınlar nedeniyle Mora ve Makedonya yarımadasından Anadolu’ya geçmek zorunda kalan Helenler Denizli yakınlarında Laodikya, Honaz Dağı yakınlarında da Colossae şehirlerini kurmuşlardır.
Kuruluşundan sonra zaman içerisinde yeri ve adı değişerek, günümüze Honaz adıyla ulaşmıştır. 
İlk şehir, Honaz Dağının 3 km. kadar kuzeyinde yer almış, ancak geçirdiği deprem felaketi sonucu yeri değişmiştir.  Yeni kurulan şehrin de aynı sonu yaşaması üzerine bir kez daha yeri değişmiştir.
        Antik çağda Asya Yunanlılarının bir kolonisi iken, önce Seleukos, sonra da Bergama krallığının yönetimine girmiş, arkasından da Roma ve Bizans İmparatorluklarının egemenliğine geçmiştir.
        1071 yılında ise Selçuklular tarafından Türk topraklarına katılmış ve atalarımızın kutsal mirası olarak bizlere ulaşmıştır.
Antik çağda parlak dönemler yaşayan, Hıristiyanlığın başlarında kurulan 7 önemli kiliseden birini barındıran şehrin kaderini ne yazık ki yaşanan iki büyük deprem belirlemiştir.
        Dramatik bir şekilde tarih sahnesinden silinen antik şehirden günümüze kalan bir şey yoktur. Antik şehir bugün Hüyük olarak bilinen yerde, geçmişin ihtişamıyla gömülü olarak, gün yüzüne çıkarılmayı beklemektedir.