Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 95. yıldönümü kutlama etkinlikleri, Honaz Statyumunda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.
Kaymakamımız Zafer ÖZ’ün Kaymakamlık Makamında tebrikleri kabulü ile başlayan tebrikat töreninde; Honaz Belediye Başkanı Turgut DEVECİOĞLU yanı sıra daire amirleri de hazır bulundu.
Tebrikat töreninin ardından geçit törenine geçildi. Stadyumdaki törene; Kaymakam Zafer ÖZ, Honaz Belediye Başkanı Turgut DEVECİOĞLU, Honazlıların Cumhuriyet Bayramını kutladılar. Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı okundu.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı;
"Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ile bu gurur günümüzü bizimle paylaşan tüm dostlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.
Cumhuriyetimizin ilanının 95’nci yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve yeni devletimizin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı tazimle yad ediyorum.
İlk Meclis’ten bugüne kadar, milli iradenin temsilcisi olarak ülkemizin kurtuluşu, gelişmesi, büyümesi için gayret sarf eden milletvekillerimize şükranlarımızı sunuyorum.
Bin yıllık vatanımız Anadolu topraklarının her karışında kanı ve alın teri olan tüm ecdada, şehitlerimize, gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.
Terörle mücadelede ve 15 Temmuz’da hayatlarını kaybeden güvenlik güçlerimiz ile vatandaşlarımızın aziz hatıraları, milletimizin hafızasında ve devletimizin kimliğinde daima yaşayacaktır.
Ülkemizi “muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelemizde ileri demokrasi ve güçlü ekonomi yönünde kat ettiğimiz her mesafeyi, şanlı geleceğimiz için yakılan bir ışık olarak görüyorum.
Bugün açılışını yapmakta olduğumuz İstanbul’daki yeni havalimanımız da, işte bu ışıklardan biridir.
Selçukludan Osmanlı’ya ve oradan genç Türkiye Cumhuriyeti’ne devreden tarihi süreklilik içinde süren büyük yolculuğumuzu, inşallah, 2023 hedeflerimizle taçlandıracak, 2053 ve 2071 vizyonlarımızla da bir üst seviyeye çıkartacağız.
Malazgirt’ten başlayıp son bir asırdır Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Dumlupanar’da, Kıbrıs’ta devam eden zaferlerimizden, Suriye’deki insani duruşumuza kadar her gelişme, milletimizin asil duruşunun sembolleridir.
Türkiye’nin her başarısı, aynı zamanda insanlığın ortak vicdanındaki, bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mazlumların, mağdurların yüreğindeki umutları besliyor, canlandırıyor, harekete geçiriyor.
İşte bu sebeple ülkemiz, dünyanın en büyük 17’nci ekonomisi olduğu halde, insani yardımlar konusunda milli gelire göre ilk sırada bulunuyor.
Herkesin kapısını ve kalbini kapattığı sığınmacılara evini ve yüreğini açan, insani sorumluluklarını bihakkın yerine getiren tek ülke Türkiye olmuştur.
Tarihe, mazlumlara sırtını dönen değil evini ve ekmeğini bölüşen, her konuda tercihini haktan ve adaletten yana kullanan bir ülke olarak geçmenin şerefi bize yeter.
Bu duruşumuzdan asla taviz vermeyecek, hiçbir engelin, hiçbir sabotajın, hiçbir oyunun bizi hedeflerimizden alıkoymasına müsaade etmeyeceğiz.
Bugün 95’nci yıldönümüne vasıl olduğumuz Türkiye Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ediyorum."
 
Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştiren Kaymakamımız Zafer ÖZ, konuşmasının sonunda Büyük Türk Milletinin ve Honazlı vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı tekrar yürekten kutluyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.
Kaymakam Zafer ÖZ'ün konuşmasının ardından öğrenciler Cumhuriyet Bayramı ile ilgili şiirler okudular. Okunan şiirlerin ardından Halk Oyunları ekibi tarafından gösteriler sunuldu.
Günün önemine binaen çeşitli dallarda yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüller verildi.
Vatandaşlarımızın yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlikler, geçit töreninin yapılmasıyla sona erdi.